GENERAL ELEKTRİK NÜKLEER SANTRAL SOĞUTMA SİSTEMİ RAPORU

Scalewatcher Uygulama GENERAL ELEKTRİK
Customer: General Electric Canada
Nuclear Fuel Pellet Operations 1025 Lansdowne Ave.
Toronto, Ontario
Uygulama: Elektrik ısıtmali Fırınlar için Soğutma Suyu Sistemi
Scalewatcher elektronik kireç giderme teknolojisini kullanarak soğutma suyu bekleme tankında, çelik ceketli Fırın soğutma suyu sistemlerinde, soğutma kulelerinde ve bunlara bağlı ekipmanlarda kireç birikmesinin önlenmesi
Problemin Açıklaması:
Belirtilen uygulamadaki başlıca işletme problemi, Fırınların çelik ceketlerinin ve paslanmaz çelik bekleme tankının duvarlarında ve boru hattında kireç birikmesi ve bunun sonucunda soğutma kulelerinin ve ilgili ekipmanın aşınmasıdır.
Daha önce bu problemi kontrol altına almak için sürekli kimyasal arıtma uygulanırdı ve buna ek olarak her 2 yılda bir asitle arıtma yapılırdı. Bu işlem, kireç birikmesini azaltırken ne yazık ki su ceketlerinde, boru hattında, vanalarda, pompa contalarında vs. sızıntıya ve soğutma kulelerinin aşınmasına neden olurdu.
Bu değerlendirmenin amacı, Scalewatcher elektronik kireç giderme teknolojisininin kireç birikmesinden kaynaklı problemleri gidermedeki etkinliğini değerlendirmektir. Ayrıca, sistemde ilave problemlere yol açan kimyasal madde kullanımının neden olduğu yüksek maliyet yükünü ortadan kaldırmaktır.
DSI Canada, söz konusu bu soruna çevre dostu bir çözüm getirerek en iyi uygulama ve altı sigma programları konusunda GE Canada’ya yardım etmiştir.
Scalewatcher Kurulumu:
Elektronik kireç giderme sistemi, devridaim sistemi için soğutma suyuna giden besleme borusuna kurulmuştur. Ekipman 19 Temmuz 1999’da kurulmuştur ve doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için test edilmiştir.
Kireç giderme sisteminin kurulumu oldukça basittir; besleme borusunun etrafına 12 telden oluşan bir bobin sarılmıştır; ve bobinin her iki ucu Scalewatcher ünitesine bağlanmıştır. Mevcut boru hattında herhangi bir değişiklik yapılması gerekmemiştir.
Gözlemler – Saha Ziyaretleri:
19 Temmuz 1999
Ekipman kurulmuştur ve Ünitenin çalıştığını ve boruya salınım sinyalleri gönderdiğini doğrulamak için bir Gauss ölçer kullanılmıştır. Bekleme tankı ve Fırınlardaki akışlar gözle kontrol edilmiştir.
1 Eylül 1999
Scalewatcher ünitesinin şartnameye göre çalıştığı tespit edilmiştir. Gauss ölçer kontrolü yapılmıştır ve salınım sinyali yeterli bulunmuştur. Tank gözle kontrol edilmiştir ve temiz bulunmuştur, fırının tahliye akışlarının normal olduğu bulunmuştur.
22 Eylül 1999
Scalewatcher ünitesinin şartnameye göre çalıştığı tespit edilmiştir. Gauss ölçer kontrolü yapılmıştır ve salınım sinyali yeterli bulunmuştur. Tank gözle kontrol edilmiştir ve temiz bulunmuştur, fırının tahliye akışlarının normal olduğu bulunmuştur. Tahliye borusu hattında geri basınç testi yapılmıştır, basınç serbest bırakıldığında çözeltideki kireç su ceketlerinden kolayca sökülmüştür. Bu, yumuşak birikintinin ceketlerden sökülmeye başladığını göstermiştir.
6 Aralık 1999
The Scalewatcher ünitesinin şartnameye göre çalıştığı tespit edilmiştir. Gauss ölçer kontrolü yapılmıştır ve salınım sinyali yeterli bulunmuştur. Tank gözle kontrol edilmiştir ve temiz bulunmuştur, fırının tahliye akışlarının normal olduğu bulunmuştur. Tahliye borusu hattında geri basınç testi yapılmıştır, basınç serbest bırakıldığında çözeltideki kireç su ceketlerinden kolayca sökülmüştür. Bu, yumuşak birikintinin ceketlerden sökülmeye başladığını göstermiştir.
17 Temmuz 2000
Scalewatcher ünitesinin şartnameye göre çalıştığı tespit edilmiştir. Gauss ölçer kontrolü yapılmıştır ve salınım sinyali yeterli bulunmuştur. Tank gözle kontrol edilmiştir ve temiz bulunmuştur, fırının tahliye akışlarının normal olduğu bulunmuştur. GE Canada Yıllık Tesis Kapatma süreci için Fırınları kapattığında su numunelerinin alınması ve paslanmaz çelik bekleme tankının boşaltılması tavsiye edilmiştir. GE Canada tarafından tankın dibinde bir miktar kireç olduğu belirtilmiştir, bu da Fırın su ceketlerinden kirecin söküldüğünü göstermektedir.
Özet:
Sistem, proses üzerinde herhangi bir olumsuz etki göstermeden bir yıldır çalışır durumdaydı. Bu uygulamada, Scalewatcher elektronik kireç giderme sistemi yeni kireç tortularının giderme beklentisini yerine getirmiştir ve yapılan gözlemler sonucunda ekipmanda önceden biriken kirecin belirgin bir şekilde giderildiği sonucuna ulaşılmıştır.
GE Canada bakım personeli tarafından yapılan gözlemde fırının ısıtma elemanı tutucuları standart temizlik amacıyla soğutma borusu hattından ayrıldığında sert kireç tortularına dair bir bulgu bulunamamıştır. Bu temizlik, sert kireç birikintisi boru hattı sisteminde akışı kısıtladığından genel olarak yıllık bir gereklilik olmuştur. Bir diğer gözle kontrolde ise soğutma kulesinde kireç birikmesine ait herhangi bir bulgu gözlenmemiştir.
Prosesin suyun sertliğini ve pH’ını değiştirmediğine ve sistemin daha önce soğutma suyunda kararsız mineral iyonların çökmesini önlemek için kullanılan kimyasallar olmadan çalıştığına dikkat edilmelidir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da soğutma kulesi için yosun önleyici kullanılmamış olmasıdır. Tüm alanlarda kullanılan Scalewatcher elektronik su arıtma cihazı, proses sisteminin belirtildiği gibi çalışmasını sağlamış ve proseste kireç birikmesinden kaynaklı kapatma ihtiyacını ortadan kaldırmıştır.
PPM’de Su Numune Testi (pH hariç)
25 Temmuz
2000
PH
Alkalilik
Cl’’ler
Toplam Sertlik
CaCO
İletkenlik Micromhos
Magnezyum Sertliği
Kalsiyum Sertliği
Görünüm
CT #1
8.5
182
100
318
856
116
202
Berrak, renksiz
CT #3
8.6
228
92
344
867
26
318
Berrak, renksiz
CT#1 Scalewatcher elektronik kireç giderme sistemi kullanılarak arıtılmıştır. CT#3 geleneksel kimyasallar kullanılarak arıtılmıştır.
KEL Automated Systems Jason Todd, P. Eng.
Mehmet Ali KARS
Scalewatcher Su Arıtma Sistemleri
A.nafiz Gürman mah.gürpınar sk.
Simtaş 1.Blok No :17/1
Merter / İstanbul
Tel : +90 850 346 46 36
Fax : +90 850 346 46 36
Gsm : +90 505 092 84 22
info@scalewatcherturkey.com
www.scalewatcherturkey.com
www.scalewatcher.com
www.swturkiye.com

Yonetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir