HİDROELEKTRİK SANTRALLERDE ENERJİ VE KİMYASAL TASARRUFU

Endüstriyel Su Sistemlerinde Kazantaşı Oluşumunun Kontrol Altına Alınması

Çarşamba, 10/03/2012 – 8:16 Scalewatcher

Filipinler’deki en büyük elektrik sağlayıcısı ve santrali olan National Power Corporation (NPC), Scalewatcher firmasından aldığı Scalewatcher® marka bilgisayarlı, elektronik su şartlandırma cihazının tesis edilmesinin ardından elde ettiği verim artışı, arıza süresi ve bakım masrafı tasarrufları ile yılda 350.000 dolarlık bir tasarruf elde etmiştir. Firmanın Agus 6/7 Hidroelektrik Santrali Kompleksindeki jeneratör hava soğutma sistemlerine tesis edilen Scalewatcher su şartlandırma cihazı, her iki jeneratörün soğutma verimini ve nominal kapasitesini kayda değer bir şekilde artırmıştır.

1979 yılında inşa edilen ve Filipinler, Mindanao’daki Agus Nehri üzerindeki Maria Cristina Şelaleleri’nde yer alan Kompleks, Agus 6 ve 7 adındaki iki hidroelektrik santralden oluşmaktadır. Agus 6, 3, 4 ve 5 numaralı Üniteleri kapsamakta olup 150 MW elektrik üretmekte iken ondan daha küçük olan Agus 7 ise 1 ve 2 numaralı Üniteleri kapsamaktadır ve nominal kapasitesi 54 MW’tır. 2008 ve 2011 yılları arasında Komplekse toplamda sekiz adet Scalewatcher su şartlandırma cihazı tesis edilmiş olup Aralık 2011’de bir ünite yapılması daha planlanmaktadır.
Scalewatcher sistemleri tesis edilmeden önce, her planlı bakım amaçlı kapamada (PMS) Hava Jeneratör Soğutucu takımı su soğutma sisteminden çıkarılmakta ve çamur bakır borulardan elle temizlenebilmekteydi. Scalewatcher tesis edildiğinde ise bu birikimin minimal düzeyde olduğu ve jeneratör borularını temizlemek için gereken süreyi dramatik bir şekilde kısalttığı gözlendi.

National Power Corporation’ın Agus 6/7 Hidroelektrik Santrali Kompleksi, Santral Müdürü olan A. F. Suezo, Jr “Bilimsel araştırmalar, kazantaşı birikiminin soğutma sisteminin verimini düşürdüğünü ve sadece ¼ inç kalınlığındaki bir kazantaşı oluşumunun ısıtma masraflarını yüzde 40 oranında artırabileceğini göstermiştir” dedi. “Scalewatcher sistemleri tesis edildikten
sonra jeneratörlerdeki kazantaşı, çamur ve şlam oluşumu öyle bir dereceye düştü ki PMS sırasında bakım ekibi diğer hava soğutucularının artık temizlik için sökülmesine gerek kalmadığına karar kıldı”.
Çevre dostu Scalewatcher, kimyasal, tuz veya bakıma ihtiyaç olmaksızın sert suyun yol açtığı sorunlara kalıcı bir çözüm getirir. Boruların dış tarafına sarılı bir bobin tarafından indüklenen, mineralleri süspansiyon içinde tutan ve kireç oluşumunu önleyen, elektronik olarak uygulanan, değişen bir kuvvet alanı üreterek çalışır. Suyun artan çözünürlüğü, hâlihazırdaki kazantaşının çözünmesini ve aşamalı olarak yıkanıp gitmesini sağlar.
Diğer avantajlarının yanı sıra kapasitedeki gözle görünür iyileşmenin miktarını ölçmek zor olsa da yüzde 1’lik minimal bir artışın dahi santralin yılda 204 MW elektrik tasarrufu yaptığı anlamına gelir ki bu da yaklaşık olarak 350.000 dolar değerindedir” sonucuna vardı Suezo.

Kasım 2011’de Scalewatcher Kuzey Amerika firmasına 4 numaralı Ünite’nin kapasitesinin 50 MW olmasına rağmen eskiliği nedeniyle 30 MW’a düştüğü bildirildi. Ancak Scalewatcher sistemi tesis edildikten sonra ünitenin kapasitesi 5 MW kadar yükseldi. Her ne kadar raporları konservatif olsa da Suezo ve onun bakım ekibi bu ek kapasitenin 5.000 haneyi aydınlatmaya ve ayda 232.558 dolar tasarruf yapmaya yettiğini belirtti. Böylelikle Scalewatcher’ın tesis edilmesinden sonraki 39 ay boyunca 4. Ünite 9.069.762 dolar kadar ek gelir elde etmiştir. Hidroelektrik, termal veya jeotermal enerjiye kıyasla üretimi daha ucuz bir enerjidir. Eğer bu uygulamalarda Scalewatcher kullanılmış olsa idi aylık 5 MW ile aylık 280.000 dolarlık bir tasarruf elde edilebilirdi.
Patentli, bilgisayarlı, elektronik su şartlandırma cihazı imalatçısı olan Scalewatcher Kuzey Amerika firması, evsel, ticari ve endüstriyel uygulamalara yönelik Scalewatcher sistemlerinden oluşan bir ürün yelpazesine sahiptir. Scalewatcher sistemleri dünyanın dört bir tarafına gönderdiği sayısız ünite ile elektronik kazantaşı oluşumu kontrolü alanında piyasa öncüsü olarak sürekli araştırma içerisinde olup 20 yılı aşkın deneyim ve uzmanlığa sahiptir. Sistemin 5-yıllık imalatçı garantisi vardır ve tam bir yıl performans garantisi ile teslim edilir.

Yonetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir